Вплив інтерактивних технологій на формування у школярів самоосвітньої роботи
Інтерактивність ( або відкритість до спілкування) набирає в наші дні особливого значення. При збереженні кінцевої мети і основного змісту навчальної діяльності інтерактивне навчання міняє звичні форми на діалогові, що базуються на взаєморозумінні та взаємодії.
Інтерактивним може бути названий метод, у якому той, хто навчається, є учасником, який здійснює щось: говорить, управляє, моделює, пише, малює тощо, тобто не виступає тільки слухачем, спостерігачем, а бере активну участь у тому, що відбувається. Це забезпечує внутрішню мотивацію навчання, що сприяє його ефективності.
Існують вимоги щодо реалізації інтерактивних методів навчання, невиконання яких може звести їх ефективність до нуля.
По-перше, чітко і зрозуміло пояснити, що таке інтерактивне навчання, по-друге, довести до відома учнів та опрацювати з ними правила роботи в групах, складені у зрозумілій формі (Кожна думка важлива. Не бійся висловитися! Обговорюємо сказане, а не людину! Вмій погодитися і не погодитися!)
Без доброзичливої атмосфери в колективі застосування інтерактивного навчання неможливе, тому потрібно її створити і постійно підтримувати. До кожного заняття слід сумлінно готуватися. "В роботі повинні бути задіяні в тій чи іншій мірі всі учні" .
За умови вмілого провадження інтерактивні методи навчання сприяють виробленню соціально важливих навиків роботи в колективі та стимулюють до самостійної роботи, адже щоб всловити, аргументувати думку потрібно бути обізнаним з тим, що обговорюється.
Самостійне навчання починається ще з коридору школи, при вході ми можемо ознайомитися з «цитатою дня» – це вислови відомих людей, які спонукають як до філософських роздумів, так і є мотиваторами для самоосвіти та самовиховання.
Книга – основне джерело знань, важлива умова людського спілкування. Самостійна робота з книгою є засобом оволодіння учнями глибокими знаннями, формування у них активності й самостійності, розвитку розумових здібностей. На мою думку, в наш час, любов до книги замінюється любов’ю до технічних засобів та мережею інтернет. Щоб повернути читача до книги у шкільній бібліотеці часто відбуваються загальношкільні, тематичні, бібліотечні уроки з використанням інтерактивних технологій.
Часто практикують інтерактивні технології вчителі початкових класів: імітаційні ігри, робота на картках, Урок-подорож, Інтегровані уроки, Урок-змагання, Урок-казка, Урок-сюжетна замальовка.
Звичайно ж велика увага приділяється грі. У грі яскраво проявляються особливості мислення та уяви, емоційність, активність, розвиваюча потреба в спілкуванні. Але це не свідчить про те що всі заняття проходять у формі гри. Гра – це лише один з методів, які використовуються і вона дає гарні результати тільки у поєднанні з іншими: аудіюванням, бесідами, читанням...
Вчителі української мови та літератури найчастіше використовують у роботі з дітьми такі технрології: робота з картками, фронтальні перевірки, фронтальні бесіди, робота в групах, дискусія, займи позицію, незакінчене речення. Диску́сія — це форма колективного обговорення, мета якого — виявити істину через висловлення власних міркувань та зіставлення поглядів опонентів на проблему. «Займи позицію» - цей метод допомагає висловитися кожному учневі, продемонструвати різні думки з теми, обґрунтувати свою позицію або перейти на іншу позицію в будь-який час. Ці методи корисні на початку уроку для демонстрації розмаїття поглядів на проблему, що вивчається.
В інтерактивній формі проходять заняття і з англійської мови, що відбуваються, як в урочний, так і в позаурочний час (перерви, «англійський клуб»):, змінювані трійки, діалог, пісня-руханка, комбінований урок,
Спіймай м’яч-назви слово, дієслівна піраміда, конкурси, доріжка знань робота в парах. Парна робота вимагає обміну думками і дозволяє швидко виконати вправи, які в звичайних умовах є часомісткими (обговорити подію, твір, вивести підсумок уроку, взяти інтерв'ю один в одного).
Для вивчення та закріплення нового матеріалу на уроках німецької мови викоритовуються технології: «учень в ролі вчителя», «кожен навчає кожного», знайди продовження слова, 2+2=4. Дві пари окремо працюють над вправою протягом певного часу (2-3 хвилини), обов'язково доходять до спільного рішення, потім об'єднуються і діляться набутим. Після цього можна або об'єднати у четвірки, вісімки, або перейти до групового обговорення.
До інтерактивних технологій відносять і поза аудиторні методи навчання (соціальні проекти, змагання, радіо і газети, фільми, вистави, виставки,). Прочитаний матеріал на уроках світової літератури та російської мови підкріплюються переглядом вистав у драматичному театрі.
На різноманітних вечорах поезії активно використовуються інноваційні технології з використанням презентацій, відео, аудіо доповнювачами та використанням суспільних ресурсів (запрошення фахівця).
До технології суспільних ресурсів відносяться й екскурсії, які часто проводяться вчителями історії у нашому музеї, а також «розігрування правової ситуації в ролях», «Суд від свого імені» та робота в групах. Групова навчальна діяльність — це форма організації навчання учнів, об'єднаних спільною навчальною метою. Таке навчання відкриває для учнів можливості співпраці зі своїми ровесниками, дає змогу реалізувати природне прагнення кожної людини до спілкування, сприяє досягненню учнями вищих результатів засвоєння знань і формувань вмінь. Група може складатися з двох і більше учнів, може бути однорідною або різнорідною за певними ознаками, може бути постійною і мобільною.
Рефлексія - самоаналіз, самооцінка учасниками педагогічного процесу своєї діяльності, взаємодії, яка часто застосовується на уроках християнської етики, де кожен учень може усвідоми для себе наскільки його життєві цінності відповідають суспільно бажаним та загальнолюдським цінностям.
На уроках образотворчого мистецтва вчитель формує у дітей спостережливість. Ознайомившись з історією виготовлення одягу, українських свят та звичаїв учні лише тоді виконують проекти: шиють, ліплять з солоного тіста, малюють.
Полюбляють учні і хімічні експерименти з використанням ігрових технологій, інтерактивних лекцій, ситуаційного аналізу який полягає в тому, що ознайомившись з описом, зображенням проблеми, учні самостійно аналізують ситуацію, діагностують проблему й надають свої ідеї й рішення в дискусії з іншими.
Багаті на дослідницьку роботу і уроки фізики, також активно використовується метод «Незакінчені речення».Цей прийом часто поєднується з методом «Мікрофон», що дає можливість ґрунтовніше працювати над умінням висловлення власних ідей, порівнювати їх з іншими. Робота за такою методикою дає змогу учням вільніше висловлюватися щодо запропонованих тем, відпрацьовувати вміння говорити коротко, але по суті й переконливо.
На уроках матиматики використовують метод «Прес», який навчає дітей виробляти й формулювати аргументи, висловлювати думки з дискусійного питання у виразній і стильній формі, переконуючи інших. На фото бачимо розвязання Задачі Дідони суть якої полягає, як невеликим клаптиком паперу охопити найбільшу площу.
Для самостійної роботи вчитель інформатики пропонує такі завдання, виконання яких не допускає дії за готовими шаблонами, вчитель залучає учнів до підготовки тематичних презентацій та повідомлень.
Інтерактивне заняття «Географічні координати» з використанням ігор «Допоможи Робінзону», «Подорож морями» та технологію «Здивуй» або «Фантастичне припущення» проводиться на уроках географії. Фантастичне припущення - керівник доповнює реальну ситуацію фантастикою. Цей прийом дає можливість подивитися на звичні речі з незвичної точки зору.
Самостійна робота під наглядом вчителя, практичне застосування теоретичним знанням відбувається на уроках трудового навчання: «Виготовлення та оздоблення кухонного приладдя», «Хатинка для птахів».
При узагальненні знань з вивчених тем окрім самостійної роботи використовується робота в малих групах. Найсуттєвішим тут є розподіл ролей: керівник групи (слідкує, заохочує групу до роботи), "секретар" (веде записи результатів роботи, допомагає при підведенні підсумків), "посередник" (стежить за часом), "доповідач" (доповідає про результати роботи групи) та група, яка виконує завдання.
На уроках фізичної культури особиста підготовка учня доленосно впливає на результат усієї команди, найчастіше використовується гра-змагання: індивідуальна, парна, групова, колективна.
Уроки біології насичені дослідницькою роботою на пришкільній ділянці, екскурсіями. Використовуються метод проектів, асоціативний кущ та мозковий штурм. Мозковий штурм - це – ефективний метод колективного обговорення, пошук рішень шляхом вільного вираження думок всіх учасників, що допомагає знаходити кілька рішень із конкретної теми.
Проективна техніка «Один - удвох - усі разом», «Ток-шоу» - метою такої форми роботи є отримання навичок публічного виступу використовуються на уроках музичного мистецтва.
Учні є учасниками багатьох флешмобів . Флешмоб - це неочікувана поява групи людей в заздалегідь запланованому місці, що переплітається з технологією «Навчаючи — вчуся» - цей метод дає учневі можливість взяти участь у навчанні та передачі своїх знань, поглядів, переконань іншим, у даному разі своїм однокласникам, педагогам.
На шкільних змаганнях з «КРОКС» використовується багато інтерактивних технологій, але найважливіша - створення ситуації успіху. Провідні умови - позитивне й оптимістичне оцінювання учнів, адже сама гра потребує детельної попередньої підготовки та ретельного відбору учасників. Самі ж учасники найчастіше використовують технолоію «Коло ідей», яка є ефективною у вирішеннї гострих суперечливих питань та базовою для створення списку загальних ідей.
В малій Академії наук застосовуються такі технології: інтерв’ю, написання листів, статей, науково-пошукової діяльності школярів з предмету, що стимулює самостійні, творчі навики вихованців збирати матеріал та належним чином оформляти для виступів перед однолітками.
Окрім учнів активно використовують у своїй роботі для самоосвіти інтерактивні технології і педагоги, вони обмінюються досвідом, демонструють колегам найбільш ефективні методи для роботи з учнями та педагогами. Проводять інтерв’ю з відомими людьми, людьми інших професій.
Під час підготовки до уроків колеги часто використовують технологію аналіз дилеми (проблеми), коли при обговоренні, кожен має можливість висловити декілька варіантів рішень і спільно прийняти одне рішення.
На шкільних психолого-педагогічних семінарах, де ознайомлюємося, практикуємо з новими інтерактивними технологіями. (гра «Інтелектуальна мішень», дерево думок).
В інтерактивних формах проходять і районні, обласні семінари.
Кущові методо єднання вчителів, де можна бути не лише спостерігачем, а й активним учасником дійства: брати участь в дослідах, інтерактивних уроках, вправах, іграх.
Можна представити свої напрацювання і обговорити їх за технологією «Мікрофон», яка надає можливість кожному висловити свою думку чи позицію.
Використовуючи при цьому, як інноваційні засоби так і «круглі столи». Круглий стіл» - метод проведення заняття із слухачами які, як правило, мають досвід роботи з питанням, що обговорюється.
Перелічені і неперелічені сьогодні інтерактивні технології активно використовуються не лише у Колківській школі, а й у інших школах. Можливо вони не так називаються, адже назв і визначень дуже багато і постійно створюється щось нове. Можливо хтось і не задумувався над тим, що той чи інший вид діяльності відноситься до цих інтерактивних технологій, але точно використовує його в своїй практиці. Сьогодні собі за мету ставила представити вам невелику частину цих технологій, наочно показати як вони ефективно втілюються на уроках кожного вчителя незалежно від профілю, і підкреслити те, що інтерактивні технології спонукають учнів до самостійного мислення, діяльності, навчання. Адже самостійність учнів у навчанні - найважливіша передумова повноцінного оволодіння знаннями, вміннями й навичками. Часто і правильно застосовувана інтерактивна технологія розвиває довільну увагу дітей, виробляє в них здатність міркувати, формує самостійність як рису характеру, активізує діяльність школярів, посилює в них інтерес до певного матеріалу, розвиває ініціативу і привчає застосовувати набуті знання.
Свій виступ хотілося закінчити словами В.Короленка “Треба самому багато знати, щоб навчати інших”. Від себе хочеться добавити «… і не боятися впроваджувати щось нове.» З такою швидкістю, як створюються види інтерактивних технологій з точністю можна сказати, що вони і є те «нове», яке щодня стає досконалішим і ефективнішим у впровадженні.
В рішення педради прошу зарахувати такі мої побажання:
З метою соціалізації особистості, підготовці учнів до життя продовжити роботу педагогічному колективу над формуванням компетентностей саморозвитку, самоосвіти та реалізацію інноваційних педагогічних технологій як одного із засобів формування самоосвітньої компетентності учнів.
Посилити індивідуальну роботу з учнями, які потребують допомоги в організації самостійної роботи.